Potíže se žlučníkem

Maso, alkohol a cukrovinky - to je ta nejhorší kombinace pro zažívání. Jak se problémům vyhnout? Zcela jednoduše: nepřejídat se. Ten, komu takové předsevzetí občas nevyjde, by měl vyrazit na dlouhou a rychlou procházku.

Při vánočních hodech má téměř každý čas od času pocit, že to přehnal. Pokud se vám ale jen hůře vstává od stolu, nelze sice říci, že se chováte rozumně, ale nic strašného se ještě neděje. Stačí několik hodin nejíst a nepít nic jiného než obyčejnou vodu či čaj a potíže pominou. Pomůže i pivo. Nesmí ho být ale mnoho a někdy je dokonce lepší vsadit na nealkoholické.
Mnohem horší situace ale nastane, jestliže si podráždíte žlučník. Bolesti při potížích se žlučníkem patří podle zkušeností těch, kteří je zažili, k těm horším. Proč k nim dochází? Jakou funkci má žlučník v těle? V tomto orgánu se shromažduje žluč, jež je užitečná pro správné fungování, a zejména trávení tuků. Jinak žluč protéká dále do tenkého střeva.

Žlučník - Tučné jídlo, ořechy, sladkosti...

Žlučník není nezbytný ani pro fungování těla, ani pro trávení. Naopak s ním mohou být potíže. Žluč obsahuje různé látky, které jsou za normálních okolností rozpuštěny v tekutině. Když jich je tam mnoho, začnou krystalizovat a vytvářet žlučové kameny - lékaři tomu říkají cholecystolitiáza. Zatím se stále neví, proč někdo potíže s žlučníkem má a jiného nic takového nepotká. Je jisté, že problémy častěji trápí obézní lidi, diabetiky a těhotné ženy. Riziko zvyšuje také vysoce kalorická strava, některé léky a ženské pohlavní hormony. Nelze ale tvrdit, že za potížemi stojí jenom tučné jídlo, může jít třeba i o ořechy nebo sladkosti. Je také zřejmé, že se potíže dědí.
O tom, že máte ve žlučníku kameny, nemusíte vůbec vědět, dokud se neobjeví některá z komplikací, jako jsou žlučníková kolika, zánět či ucpání žlučovodů kameny. Jak se takové problémy projevují? Nejčastěji přicházejí po jídle, zejména po tučném či smaženém pokrmu. Nejdříve se objeví silná bolest pod pravým žebrem, která vystřeluje do zad. Nemocní často zvracejí a nejvíce jim pomůže, pokud se schoulí do klubíčka.
Co dělat? Pokud cítíte, že jste to jen přehnali a ještě nemáte bolesti, tak užijte léky, které zvyšují tvorbu žluči. Říká se jim choleretika. Patří mezi ně například cholagol, který obsahuje několik účinných složek. Jedna z nich - barvivo kořene kurkumy působí povzbudivě při tvorbě žluči. Další složky se uplatňují při zmírňování stahů žlučových cest a přispívají k mírně projímavému účinku. Podobně působí febichol, fenipentol, cholestil, cynaron nebo rowachol.

Žlučník - Okamžitě přestaňte

Nejdůležitější ale je přestat se dále přejídat. Pokud už máte žlučníkový záchvat, samozřejmě na to nebudete mít ani pomyšlení. Jediné, co smíte, je hořký čaj. Po uklidnění bolesti zkuste staré sušší rohlíky nebo karlovarské suchary. Pokud se bolest znovu neobjeví, lze pak pojídat nemastnou bramborovou kaši, suchou rýži, nemastné těstoviny, vařenou mrkev.
Bolesti nikdy nepodceňujte, mohou mít i jinou příčinu, poraďte se svým praktickým lékařem a v akutní fázi si případně zavolejte záchrannou službu nebo jeďte na pohotovost. Jestliže se potíže opakují, je obvykle třeba zbavit se celého žlučníku. Operace se provádějí laparoskopicky a nejsou nikterak závažné. Vyžadují zhruba týdenní pracovní neschopnost.

Co je dobré vědět při problémech se žlučníkem?

* Akutní zánět slinivky může způsobit kombinace tučných jídel, sladkostí a alkoholu. S potížemi je třeba rychle k lékaři. Enzymy, které normálně postupují slinivkou v neaktivní formě a aktivují se až ve dvanáctníku, začnou totiž působit už uvnitř slinivky a začnou trávit její sliznice. Zánět se projevuje velkými bolestmi, které postupují do páteře, člověk mnohdy nemůže dýchat. Při méně závažných stavech bývá slinivka v podstatě jen oteklá a její funkce je snížena. Při vážných obtížích může být zastaven proces trávení, což vede následně k tomu, že obsah střev prosakuje do břišní dutiny. Léčba patří do rukou lékaře, obvykle na jednotku intenzívní péče. Pacient může být ohrožen na životě.
* Překyselený žaludek se projevuje pálením žáhy, vracením se kyselého žaludečního obsahu do úst. V takovém případě je nejvhodnější použít antacida - léky, které zneutralizují kyselý žaludeční obsah. Jsou to například léky Anacid, Maalox, Gasterin gel, Tums, Rennie. Méně vhodná je jedlá soda.
* Lékařskou pomoc by měli lidé vyhledat tehdy, když bolesti neustupují ani po několikahodinovém lačnění. Dále i v případě, přidají-li se teploty, zimnice a třesavky, nebo když člověk zežloutne. Podobně varující je, pokud se objeví krev - a to buď ve zvratcích nebo ve stolici, která může být jasně červená, ale i černá jako kolomaz.

Pohodové stáří . . .
Pohodové stáří . . .
Posezení u krbu
Posezení u krbu
Přijmout dobré rady
vyžaduje víc moudrosti
než je rozdávat . . .

Moudrost je třeba
nejen získávat,
ale i používat . . .
. . .  a cvičíme
. . . a cvičíme

Moje ikonka:


Pohybem ku zdraví . . .
Pohybem ku zdraví . . .
Příroda je velký kouzelník, koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda ? ! ? ! ?
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one