Hypotenze-nízký krevní tlak

Pozvolným vstáváním nic nezkazíte

Hypotenze, tedy snížení krevního tlaku (TK) pod 100/65 Torrů, může být způsobena řadou příčin - od pomalejšího přizpůsobení cévního systému rychlému postavení, přes nadužívání léků proti vysokému krevnímu tlaku až po velmi závažné stavy ohrožující život.

Při poklesu TK je sníženo prokrvení mozku, proto se objevují závratě, mžitky před očima až poruchy vědomí. Pokud je snížení krevního tlaku závažné a trvá delší dobu, může dojít i k poruše funkce některých orgánů (ledvin, srdce atd.), dokonce i ke smrti.

Jaká je příčina

Příčin poklesu krevního tlaku je celá řada. Hypotenze může být, speciálně u mladých dívek, nezávažná - habituální. K poklesu krevního tlaku někdy dochází jen při zaujetí vzpřímené polohy - ortostatická hypotenze.

Hypotenze

Chronicky snížený krevní tlak je důsledkem poruchy regulačních mechanismů řídících krevní tlak. Jsou to onemocnění periferních nervů - jejich poškození při cukrovce, vlivem nedostatku vitaminů nebo u alkoholiků, ale i onemocnění mozku a míchy jako např. roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, nádory mozku apod. K chronické hypotenzi vedou i některé poruchy endokrinního systému, při kterých nejsou dostatečně vytvářeny hormony, které zvyšují TK (např. Addisonova choroba, hypoaldosteronismus).

Pokles TK způsobují léky užívané na hypertenzi. Při jejich akutním předávkování (náhodou nebo v sebevražedném úmyslu) dochází k různě závažné hypotenzi. Při nesprávném nastavení jejich dávkování je TK snížen chronicky.

K poklesu TK vede i řada závažných akutních situacích a to je pak ohrožen život! Jedná se o všechny šokové stavy: například po rozsáhlé ztrátě krve, při popáleninách, při těžké dehydrataci (hypovolemický šok), při infarktu myokardu (kardiogenní šok), při prudké alergické reakci (anafylaktický šok) nebo prudce probíhající infekci (septický šok).

Jaké jsou příznaky

Při lehkém poklesu TK můžete pozorovat únavnost, spavost, zimomřivost, bolesti hlavy, při postavení pak závratě a mžitky před očima. Při rychlém postavení může u citlivých osob dojít k omdlení (synkopa). Po uložení do vodorovné polohy příznaky rychle mizí.
Při závažném poklesu TK se nemocný vůbec není schopen postavit, protože se ihned objevují pocity na omdlení. Při těžké hypotenzi mozek nedostává dostatečné množství kyslíku a dochází k bezvědomí. Pokud není úspěšně odstraněna příčina (zastaveno krvácení, zprůchodnění ucpané srdeční tepny atd.), tak hypotenze vede ke smrti.

První pomoc

Pokud se rychle postavíte a máte dojem, že omdlíte, tak si rychle sedněte a dejte hlavu dolů - mezi kolena nebo si lehněte a zvedněte nohy do výše, třeba si je o něco opřete. Až pak budete vstávat tak opatrně a pomalu!

Léčba

Léčba je dosti problematická. Na prvním místě je samozřejmě úprava dávek léků proti hypertenzi, pokud nějaké užíváte. Pokud ne, tak u lehčích forem doporučujeme zvýšit příjem sodíku v potravě (více solit). Nezbytný je dostatečný přísun tekutin. Důležité je také zlepšení fyzické kondice pravidelným aerobním cvičením – plavání, rychlejší chůze nebo běh, aerobik, cyklistika. U těžkých případů se mohou užívat i některé léky.

Při akutně vzniklé hypotenzi při šokovém stavu je nutné pokles TK a jeho příčinu řešit velmi rychle, protože jde o život. Proto jsou anamnéza a fyzikální vyšetření provedeny velmi rychle, nemocný musí být co nejdříve umístěn na jednotku intenzivní péče (JIP). Zde je sledována srdeční činnost na monitoru a tlak se v pravidelných intervalech měří manžetou, která zůstává omotána okolo paže. Ve velmi vážných situacích se zavede do tepny na předloktí kanyla, která je propojena s monitorem a měří okamžitý krevní tlak (přímé měření krevního tlaku).

Léčba této akutní hypotenze závisí na příčině. Při ztrátách tekutin musí být dodávány do cévního systému infúzní roztoky resp. krev. Při těžké infekci musí být co nejdříve nasazena vysoce účinná antibiotika, při alergické reakci s poklesem tlaku léčíme antialergiky. Při akutním infarktu myokardu je nutné provést koronarografii a pokusit se ucpanou věnčitou tepnu zprůchodnit. Než uvedená opatřena zapůsobí, tak se podávají do žíly léky, které krevní tlak velmi účinně zvyšují (dopamin, dobutamin, noradrenalin).

Co neovlivníte

Onemocnění, která způsobují hypotenzi ovlivnit nemůžete. Pokud máte dispozici k nízkému krevnímu tlaku, tak se s tím také nedá téměř nic dělat.

Co můžete sami

Při poklesu tlaku při vstávání z lehu je potřeba se na chvíli posadit, třeba i několik minut vyčkat než se vám přestane točit hlava a pak se teprve opatrně postavit. Pokud se rychle postavíte a máte dojem, že omdlíte, tak si rychle sedněte a dejte hlavu dolů, mezi kolena, nebo si lehněte a zvedněte nohy do výše, třeba si je o něco opřete. Až pak budete vstávat tak opatrně a pomalu!
Pomáhá také zvýšit příjem sodíku v dietě – více solit. Případně si po ránu dát malou dávku alkoholu. Vhodné je jistě postupně zlepšovat fyzickou kondici pravidelným cvičením.

 

Pohodové stáří . . .
Pohodové stáří . . .
Posezení u krbu
Posezení u krbu
Přijmout dobré rady
vyžaduje víc moudrosti
než je rozdávat . . .

Moudrost je třeba
nejen získávat,
ale i používat . . .
. . .  a cvičíme
. . . a cvičíme

Moje ikonka:


Pohybem ku zdraví . . .
Pohybem ku zdraví . . .
Příroda je velký kouzelník, koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda ? ! ? ! ?
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one