Mononukleóza

Co je mononukleóza?

Je to virové onemocnění postihující vnitřní žlázy, především játra a slezinu. Projevuje se podobně jako angína, odtud anglický název "glandular fever" - žlázová angína. Mononukleóza je způsobena EB virem (virus Epsteina a Barrové).

Jak se mononukleóza projevuje?

 • nástup nemoci
  • únava
  • nechutenství
  • bolesti hlavy
  • bolesti ve svalech
  • zimnice
  • pocení
  • zvýšená teplota
 • typické projevy rozvinuté nemoci
  • horečka (38-39 °C)
  • povlaky na mandlích (jako u angíny)
  • zduření lymfatických uzlin
  • občas tlak v pravém podžebří způsobený zvětšujícími se játry
  • občas oteklá oční víčka
  • občas nažloutlé bělmo
  • občas tvorba zarudlých pupínků

   

Kdy mononukleóza propuká?

 • při snížení imunity
 • při stresu
 • při totálním nervovém vyčerpání

Jak se dá mononukleóza spolehlivě zjistit?

Zjistit se dá mononukleóza krevními testy. Leccos může naznačovat zvýšená hodnota jaterních testů (ALT, AST, barvivo billirubin) a zmnožení mononukleárů (druh bílých krvinek - odtud patrně mononukleóza) v krvi. Definitivně však nemoc vyvrátí či potvrdí test na specifické protilátky.

 

Jak se dá mononukleóza chytit?

Nakažlivost je poměrně malá. Nejčastěji k nákaze dochází přenosem slinami. Proto se mononukleóze říká nemoc z líbání, i když může k přenosu dojít nepřímo - skleničky a lahve kolující mezi více lidmi, "dej mi kousnout", kolující cigareta (či něco jiného ke kouření)...

 

Jak se mononukleóza léčí?

Když má nemoc vážný průběh, je nutná hospitalizace v nemocnici. Většinou ale pacient vystačí s docházením na infekční oddělení nejbližší nemocnice. Protože se jedná o onemocnění virové, nemají na průběh nemoci vliv ani antibiotika. Léky se podávají pouze ke zmírnění doprovodných chorob, jako je kašel a rýma. Vlastní léčba spočívá na dvou pilířích: klid a dieta . A samozřejmě platí - čím přísněji dodržovaná dieta, tím rychlejší uzdravení.

 

Jak dlouho se mononukleóza léčí?

Léčba trvá přibližně 6 měsíců. Zhruba 1 měsíc musí být člověk doma, pak 2-4 měsíce ještě držet dietu, pak se musí jěště nějakou dobu fyzicky šetřit. Podle průběhu nemoci ale některá stádia mohou trvat kratší dobu, za velmi příznivých podmínek tedy může být mononukleóza vyléčena již např. za 3 měsíce.
(pozn. 3 měsíce jsou také doba, po jejímž uplynutí se povoluje vrcholovým sportovcům návrat k plné tréninkové zátěži.)

 

Jak se změní život po vyléčení?

V podstatě nijak. Po zhruba půl roce diety a fyzického klidu je možné se vrátit k běžnému režimu. Mononukleóza v těle nezanechává následky, jeden zdroj uvádí, že pacient může být po vyléčení i dárcem krve, ale většinou se tvrdí pravý opak. Vir mononukleózy totiž v těle zůstává a pro případného příjemce krve je nežádoucí. Mononukleóza by se ale dala v jednom svém rysu označit jako dětská nemoc - imunita je doživotní, mononukleózu byste neměli dostat více než jednou v životě. EB virus sice v těle přežívá, ale už jsou proti němu vytvořeny protilátky, při snížené imunitě sice mononukleóza může znovu propuknout (tzv. reaktivovaná mononukleóza), a to i vícekrát, ale nikdy v takové síle jako poprvé.

 

Jak moc je postižený nebezpečný svému okolí?

Buďte bez obav, nakažlivost je poměrně malá. Kromě toho až 95% dospělé populace a 50% dětí ve věku 6 let je nositelem EB viru. A všichni ho čas od času vylučují, to v případě, že je jejich tělo oslabeno. Udává se, že pouze 6% pacientů s mononukleózou se v uplynulém půlroce setkalo s nemocným mononukleózou.

Babské rady

Podpůrné prostředky na játra

Na mononukleózu léky neexistují. Existují ovšem přípravky, které pomohou při regeneraci jater. Řeč je o bylinkách, čajích, sirupech a potravinových doplňcích.
Ve většině těchto přípravků vystupuje bylina ostropestřec mariánský v kombinaci s výtažky jiných bylin. Nejčastěji seženete:
 • sušený ostropestřec na čaj
 • jaterní čaj
 • sirup Regalen

Bolavý a škrábající krk

To je příznak, který většinou mononukleotika nemine. Babská rada je jednoduchá a použitelná i v případě normálního bolení v krku. Kloktat vodu se solí - 1/2 lžičky soli do skleničky (200ml). Množství je důležité, víc soli nebo méně vody dělá roztok nepříjemně pálivým.
...jo mimochodem - zkoušeli jste vdechnout vodu nosem? Pálí to a vůbec je to ošklivý. - Zkuste vdechnout nosem slaný roztok. Je to mnohem příjemnéjší a třeba při rýmě to dokáže nos bezvadně vyčistit. Při troše představivosti a tréninku by se slaná voda dala nosem i pít:-)))... Jasně, tahkle to vypadá nechutně, ale je to tak.

Vyhánění virů z těla

Na viry údajně působí pomerančová, jablečná a grepová šťáva. Tímhle se dá urychlit léčení (No, a asi tomu musí člověk i trochu věřit, aby to ty viry doopravdy vyhnalo z těla ;-) ).

Škrábání v krku

Na škrábání v krku cucat šalvějové bonbóny (nebo pastilky) - jsou velmi chutné, bez konzervantů a cukru a hlavně pomáhají.

Bolest v krku

Na bolest v krku si vykloktat ústní vodou Elmex -zmírní obtíže a je výborná (kupodivu) i na zuby.

Avokádo pro povzbuzení jater

Do jídelníčku zařadit avokádo - podporuje činnost jater, zdroj těch dobrých tuků, které se smějí. Připraví se z něj výborné pomazánky na slano, dá se rozmixovat s banánem, nebo jenom namazat na chleba.
Pohodové stáří . . .
Pohodové stáří . . .
Posezení u krbu
Posezení u krbu
Přijmout dobré rady
vyžaduje víc moudrosti
než je rozdávat . . .

Moudrost je třeba
nejen získávat,
ale i používat . . .
. . . a cvičíme
. . . a cvičíme

Moje ikonka:


Pohybem ku zdraví . . .
Pohybem ku zdraví . . .
Příroda je velký kouzelník, koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda ? ! ? ! ?
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one