Mozková mrtvice

Cévní mozková příhoda - iktus nebo zastarale mrtvice - je druhou nejčastější příčinou úmrtí na celém světě. Ročně cévní mozková příhoda postihne 15 milionů lidí.

Třetina z nich na toto onemocnění zemře. U další třetiny má toto onemocnění trvalé následky. Nejčastější příčinou mozkového infarktu je civilizační nemoc zvaná ateroskleróza. Cévy postižené touto nemocí jsou zaneseny, ucpávají se (aterosklerotické pláty se ukládají na vnitřní stěny cévy) a zabraňují průtoku krve. Zásadní vliv na vznik aterosklerózy má kouření, nadváha, vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu v krvi a nadměrná konzumace alkoholu.

Jaké má mrtvice příznaky?
Příznakem mrtvice je ochablost nebo znecitlivění tváře, ruky nebo nohy, obvykle na jedné straně těla. Dále jsou obvyklé potíže s mluvením nebo snížená schopnost porozumět řeči někoho jiného. Příznakem je také porucha zraku, závrať, ztráta rovnováhy nebo koordinace. Nebezpečná je i bolest hlavy bez zjevné příčiny. Během mozkové mrtvice dochází v postižené části mozku k poruše
funkce mozkových buněk, které se projevují zánikem funkce daného ložiska. To způsobuje ochrnutí, ztrátu citlivosti, řeči, zmatenost. Teprve až za několik hodin mozkové buňky z nedostatku kyslíku a živin odumírají.

Objevují se také náhle vzniklé a jinak nevysvětlitelné závratě nebo náhlé pády, náhle vzniklá porucha ostrosti vidění nebo dvojité vidění. Příznaky se nemusejí objevit všechny najednou. Proto se velmi často některé projevy této nemoci berou v počátcích na lehkou váhu, což může mít katastrofické následky.

Koho se tato nemoc týká?
Riziko onemocnění stoupá s věkem, objevuje se však, i když řidčeji, i u mladých lidí.

Prevence a léčba
Mozkové mrtvici můžete předejít, pokud nebudete kouřit a omezíte množství soli, tuku a cukru v
jídle. Jezte pravidelně ovoce a zeleninu a alespoň 30 minut denně věnujte fyzické aktivitě - procházkám, práci na zahradě a podobně. Udržujte si správnou váhu a vyhněte se nadměrné konzumaci alkoholu. Je-li vám více než padesát let, nechte si alespoň jednou ročně u lékaře změřit krevní tlak. Vysoký krevní tlak je totiž hlavní rizikový faktor pro vznik cévní mozkové příhody.

V případě, že na sobě nebo na někom jiném poznáte příznaky mozkové mrtvice, okamžitě volejte rychlou záchrannou službu. Pokud je pacient postižený mrtvicí dopraven k odborníkovi do tří hodin, může po několika dnech odejít zcela zdráv, bez jakýchkoli následků. Lékaři dokážou pomocí účinného léku zasáhnout a otevřít tepnu uzavřenou krevní sraženinou, která je příčinou mozkového infarktu. Záleží na každé minutě, kdy je pacient bez pomoci, třicet procent postižených, kterým se nedostane včasná pomoc, na mozkovou mrtvici umírá.

Pohodové stáří . . .
Pohodové stáří . . .
Posezení u krbu
Posezení u krbu
Přijmout dobré rady
vyžaduje víc moudrosti
než je rozdávat . . .

Moudrost je třeba
nejen získávat,
ale i používat . . .
. . .  a cvičíme
. . . a cvičíme

Moje ikonka:


Pohybem ku zdraví . . .
Pohybem ku zdraví . . .
Příroda je velký kouzelník, koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda ? ! ? ! ?
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one