Napařování a hluboké čištění bylinkami

Nechte se hýčkat bylinkami!

Výborným prostředkem který nám umožní provádět důkladné hluboké čištění je napařování obličeje. Horko vyvolá pocení, které napomáhá vylučování toxinů a podporuje cirkulaci. Pára zvláční kůži a otevře póry, což umožní pokožce absorbovat prospěšné látky z bylin.


Kdy napařovat a kdy ne:
Normální kůži je prospěšné napařovat jednou týdně, u mastné pleti dvakrát týdně, zatímco suchá pleť by se neměla napařovat častěji než jednou za dva týdny.
Nenapařujte si obličej máte-li žilky, vážné kožní potíže, srdeční obtíže.

K přípravě obličejové napářky použijte 2 hrsti čerstvých bylin či 3 hrsti sušených. Stáhněte si vlasy dozadu, odstraňte si make-up a vyčistěte si pleť normálním způsobem. Byliny dejte do misky a přelejte 1,5 l vroucí vody.
Krátce zamíchejte vařečkou. Tvář držte 40 cm nad nádobou a udělejte si nad hlavou a miskou „stan“ z ručníku. Oči mějte zavřené a v této pozici vydržte 10 až 15 minut. Opláchněte vlažnou až studenou vodou. Potom ošetřete pleť tonikem či pleťovou vodou co běžně používáte, vyvarujte se velkých teplotních změn a alespoň hodinu nechoďte ven.

Byliny vhodné pro obličejové napářky:
K odstranění nečistot - fenykl, kopřiva
K hlubokému čistění - kopřiva, rozmarýn
Pro uklidnění a mírné čistění - heřmánek, levandule, meduňka, lístky růže,tymián
Hojivé - kostival
Pro mastnou pleť- květy měsíčku, přeslička, řebříček, šalvěj
Pro suchou, citlivou pleť - netřesk, petržel, violka, chrpa, pampeliška, květ jetele, květ černého bezu.

Čistění je první a základní činností vnější péče o pleť. Aromatická bylinná koupel je jednou z nejpříjemnějších a zároveň léčivých cest, jak toho dosáhnout. Můžeme zvolit byliny k oživení a stimulaci oběhu či k uvolnění a zklidnění svalů, připravit tělo na klidný noční spánek. Vyberte si byliny k uklidnění kůže nebo čistě pro potěšení z jejich vůně. Pokuste se udržet teplou vodu přibližně na teplotu těla. Bude-li lázeň příliš horká, pokožka se bude potit a nebude absorvovat žádnou z terapeutických látek. Pro dosažení lepšího účinku odpočívejte ve vodě nejméně 10 minut.

Bylinný koupelový nálev:
místo bylin přímo do koupele můžeme extrahovat jejich terapeutické látky vyluhováním 275g suchých bylin nebo velké hrsti čerstvých bylin v 570ml vroucí vody. Nechte stát alespoň 20 minut a pak nalijte do koupele.

Octové koupele k uklidnění pokožky:
octové koupele uklidňují svědění a namožené svaly a zvláčňují pokožku. K dosažení těchto účinků přidejte do koupele 225ml následující směsi. Přiveďte 570ml octa a hrst koupelových bylin pomalu k varu a pak nechejte luhovat přes noc. Sceďte a uchovejte v lahvi.

Mléčné koupele pro změkčení pokožky:
dejte 45ml sušeného mléka do jemného gázového či mušelínového pytlíčku spolu s 50g květu černého bezu, heřmánku či lipových květů. Jinou alternativou je nálev čerstvých květů v 275ml studeného plnotučného mléka luhovaných po dobu 2 hodin. Po scezení přidejte do koupele. Mléčné koupele jsou velice příjemné pro pleť, hydratují a velmi zjemňují pokožku.

Léčebné silicové koupele:
přidáte-li 5-10 kapek přírodního éterického oleje do lázně spolu s mořskou solí či zamíchané do trošky mléka, budete moci ležet v oparu vůně a cítit její prospěšnou sílu. Teplota vody má též svůj význam. Uvolňující sedací lázeň by měla mít teplotu o málo nižší, než jsme zvyklý. Pro povzbuzující koupel užijte teplotu kolem 29 stupňů.Velmi horká lázeň oslabuje, dokonce i s uvolňujícími se silicemi a působí stárnutí pokožky.
Pro suchou pleť přidejte do koupele ještě 15ml mandlového oleje.
Pro pěnivou koupel přidejte 15ml dětského šampónu.

Terapeutické koupelové byliny:
pro uvolnění – heřmánek, jasmín, chmel
pro povzbuzení – bazalka, levandule, fenykl, máta, šalvěj, vavřín, rozmarýn, eukalyptus
léčivé byliny- kontryhel, kostival, měsíček, řebříček
jarní tonizující bylinné koupele- kopřiva, ostružina, pampeliška, sedmikráska

Všechny tyto uvedené byliny se dají koupit ve formě éterického oleje, při nákupu dbejte, aby byl 100% přírodní!

Pohodové stáří . . .
Pohodové stáří . . .
Posezení u krbu
Posezení u krbu
Přijmout dobré rady
vyžaduje víc moudrosti
než je rozdávat . . .

Moudrost je třeba
nejen získávat,
ale i používat . . .
. . .  a cvičíme
. . . a cvičíme

Moje ikonka:


Pohybem ku zdraví . . .
Pohybem ku zdraví . . .
Příroda je velký kouzelník, koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda ? ! ? ! ?
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one