Něco pro naše nohy

Dopřejte svým nohám komfort.

Šetřete své nohy, časem se přidává bolest, které můžeme předcházet a uchovat si nohy zdravé po celý život.
Odborníci tvrdí, že za většinu potíží může nevhodná obuv. Největší obtíže nohou mohou zapříčinit boty příliš malé, úzké mající nesprávný tvar. Špičky či příliš vysoký podpatek. Proto i výběru obuvi je nutné věnovat pozornost.
V pozdějším věku vznikají různé ortopedické deformity z důvodu ochablého vazivového svalstva. Noha se zplošťuje, rozšiřuje a může se i zvětšit. Svou roli sehrává životní styl. Sedavý způsob života, nadbytečná kila zvěšují tlak na nohy a zplošťují polštářky pod bříšky palců i na patách. Vysoké podpatky deformují přední část nohou.


Nejčastější problémy


Vybočený prst (hallux) a otlaky

Je převážně problém dospělého věku. Jde o vybočení kloubu palce nohy. Vychýlený palec může tlačit i na druhý prst a způsobit jeho vychýlení, vznikne tak tzv. kladívkový prst. Pacienti si pak často stěžují na bolesti v této oblasti, kde se tvoří bolestivý nárůstek. Mnozí se snaží vyhnout operativnímu zákroku z důvodu bolestivosti.
Existují však chirurgické způsoby, , které umožňují tento problém řešit korektivní neinvazivní metodou.


Mozoly a kuří oka

Vznikají tam, kde je déletrvající tlak. Když mozol nebo kuří oko tlačí na nerv, může zapříčinit bolest .Kuří oka se vyznačují ztvrdlým středem. Ty se odstraňují pomocí specielních náplastí, které se prodávají v lékárnách. Ovšem nejlepší je svěřit se do péče odborníka.


Zarůstající nehty

Nehet zarůstá do okolí kůže a může dojít i k zánětu. Prevencí je správné zastřihávání nehtů do roviny, nikoli do oblouku. Vhodná je teplá lázeň s hydratačním přípravkem pro změkčení kůže, kterou pravidelně nohám dopřáváme a nakonec po odstranění ztvrdlé kůže pomocí pemzy použijeme hydratační krém.
Péče o nehty k tomu všemu neodmyslitelně patří. Nehty jsou tvořeny zrohovatělými buňkami. Kromě zastřihávání bez dostatečné ochrany se snadno vysušují a lámou. Přípravky určené péči o nehty (např. Mavala) udržují přirozenou elasticitu a chrání je proti oděru.


Jak předcházet deformitě vybočených prstů a vyhnout se operaci

Korekcí prstových deformací pomocí silikonového korektoru zhotoveného na míru se může vašim nohám ulevit a dopřát komfort říká Ivana Bučková- odbornice a členka České podiatrické společnosti.. Je to výborný pomocník, kterým lze bezbolestně předcházet deformitě vybočených palců (jakési rovnátko) ztuhlého kloubu. Vkládá se na několik hodin denně mezi prsty nohou. Udržuje se tím stabilita prstů a umožňuje jejich vyrovnání, čímž se předchází případné pozdějšímu operativnímu zákroku.Pohodlí přináší i nová technologie gelových vložek, která snižuje nadměrnou zátěž, tlumí nárazy vznikající při chůzi a chrání tak nohy i páteř. Existuje celá řada těchto ortopedických pomůcek, které zabrání případným pozdějším komplikacím a vaše nohy vám za to budou vděčné.


Co můžu udělat pro své nohy?

Nosit správnou velikost obuvi. Nošení nevhodné obuvi deformuje kosti a klouby a poškozuje nervy nohy. Pokud vám velikost vaší obuvi neodpovídá vyzkoušejte o půl čísla větší. Mezi špičkou boty a prsty, by měl zbýt prostor, aby se vaše prsty mohly hýbat.

Vysoké podpatky noste pouze při slavnostní příležitosti.Pro běžné nošení noste pohodlné boty s nižším podpatkem.
Odpočívejte s nohama nahoře. Jak organismus stárne, žilní systém nohou není tolik pružný a nepumpuje krev k srdci tak dobře jak by měl. S nohama nahoře ulevujete otokům a nohy si odpočinou.
Nezapomínejte podporovat krevní oběh cvičením, chůzí, jízdou na kole nebo plaváním.

Pokud se dostaví bolest nepřehlížejte ji a zajděte k lékaři, než se z malé bolesti stane závažnější problém. Však zdravé nohy nemají bolet.
Pohodové stáří . . .
Pohodové stáří . . .
Posezení u krbu
Posezení u krbu
Přijmout dobré rady
vyžaduje víc moudrosti
než je rozdávat . . .

Moudrost je třeba
nejen získávat,
ale i používat . . .
. . .  a cvičíme
. . . a cvičíme

Moje ikonka:


Pohybem ku zdraví . . .
Pohybem ku zdraví . . .
Příroda je velký kouzelník, koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda ? ! ? ! ?
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one