Žádný strach, že nevíte, čím u lékaře zaplatíte, vyšlo nové platidlo ! ! !

Revoluce ve zdravotnictví: kolik a za co zaplatíme

I obyčejná chřipka bude mít od Nového roku svou cenu. Vyjde pacienta na různých poplatcích nejméně na 120 korun. Budou to právě zimní chřipky a angíny, kvůli kterým mnozí Češi poprvé pocítí konec "bezplatného" zdravotnictví, který se rychle blíží.
Platit se bude za návštěvu u lékaře, u zubaře, za léky na receptu i za pobyt v nemocnici. Pokud tam někdo zůstane měsíc, zaplatí až 1 800 korun. Naopak bezplatné zůstanou preventivní prohlídky. Mnozí lidé už přemýšlejí, o kolik víc zaplatí.

Viróza = 120 Kč
Jedna návštěva lékaře, dva až tři léky na receptu, kontrola. Takový je průběh u nejběžnějších onemocnění, jako jsou virózy, chřipka nebo angína.

Za vyšetření u lékaře (určení diagnózy, vypsání neschopenky, vystavení receptu) zaplatí pacient třicet korun.

Pokud mu lékař předepíše třeba dva léky (například na snížení horečky a antibiotika), zaplatí pacient v lékárně šedesát korun. K tomu se přidají případné doplatky za léky.

Za kontrolu a uschopnění zaplatí pacient dalších třicet korun. Celkový účet: nejméně 120 korun.

Zápal plic = 840 korun
Další výdaje pacienta čekají, pokud lékař usoudí, že domácí léčba nestačí. Za pobyt v nemocnici (pokud si pacient neplatil nadstandardní pokoj) se zatím neplatilo nic.

Od ledna bude každý den na nemocničním lůžku stát 60 korun. Například za dva týdny se zápalem plic to dělá 840 korun. Během hospitalizace už pacient nic nedoplácí, ani za léky, ani za vyšetření.

"Máme obavy, že lidé budou odcházet na reverz – podepíšou odchod na vlastní nebezpečí, než aby platili dny navíc," obává se ředitel pražské fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík.

Porod = 360 korun
Peněženky vytáhnou i ženy v porodnici. Zaplatí za sebe i za novorozeně. Žena přitom stráví v porodnici nejméně dvaasedmdesát hodin.

Narodí-li se dítě hned první den, zaplatí máma za sebe a dítě za tři dny 360 korun.

Od chvíle, kdy lékař potvrdí těhotenství, je žena oproštěna od všech poplatků, které jsou s její graviditou spojené (dostane-li ovšem angínu, návštěvu lékaře i recept si platí).

Alergik = 500 navíc
Jiří je alergik. Na vyšetření chodí čtyřikrát ročně už několik let. Při každé návštěvě lékaře dostane recept na tři léky. Zatím za ně doplácí asi šest set korun.

"Pro mě by bylo pozitivní, pokud bych sice platil za recepty a návštěvy lékaře, ale zároveň měl nižší doplatky za léky. To bych uvítal," říká Jiří.

Za čtyři návštěvy lékaře ročně v příštím roce zaplatí 120 korun, za tři léky na receptu čtyřikrát do roka dá 360 korun, celkem tedy 480 korun.

Chronickým pacientům může lékař vystavit takzvaný opakovaný recept. Pokud lékař předepíše pacientovi opakovaný recept, nemusí si pak znovu a znovu chodit do ordinace. To však platí pouze v případě, že není nutné pacienta před předepsáním léku vyšetřit.

"Mně ale vždycky lékař měří tlak a poslouchá srdce, takže to nevyužiju," říká Jiří.

 

Jsem v nemocnici, nemůžu za to
Musíte ležet v nemocnici třeba proto, že do vás někdo narazil autem. Ale povinnost zaplatit za každý den hospitalizace šedesát korun zůstává na vás, přestože v nemocnici nejste vlastní vinou.

Za měsíc pobytu se tak váš účet může vyšplhat na 1 800 korun. Záleží na vás, zda si na viníkovi nehody dokážete peníze vymoci.

"Ten, kdo nehodu způsobil, musí uhradit vzniklou škodu včetně výdajů na léčení, kam samozřejmě poplatky patří," píše se v příručce ministerstva zdravotnictví.

Obdobně se bude řešit také situace, kdy lékaři pacienta poškodí – například mu špatně spraví zlomenou nohu a on tak bude muset zůstat v nemocnici déle.

Potřebuji jen potvrzení k řidičáku
Třicetikorunový poplatek za návštěvu lékaře se neplatí, pokud si u něj pacient "kupuje" nějaké vyšetření nebo potvrzení za své peníze.

Třeba za vyšetření kvůli řidičskému průkazu a vystavení potvrzení o řidičské způsobilosti pacienti platí až několik stovek korun. Od třicetikorunového poplatku jsou však žadatelé o razítko osvobozeni.

Stejně tak neplatí, pokud si u lékaře jen vyzvednou recept – například na antikoncepci. Konkrétně za antikoncepci se pak neplatí ani poplatek v lékárně, protože si ji ženy hradí ze svého.

Platby i u zubaře
I u stomatologů se bude platit třicetikorunový poplatek za vyšetření. Netýká se však preventivních prohlídek, na které mají dospělí nárok jednou do roka, děti do osmnácti let dvakrát.

Ženy čekající dítě mohou bez poplatků k zubaři dvakrát po dobu těhotenství. Pacient, který se do ordinace stomatologa vypraví například s akutním zánětem dásně, však platit bude.

Ačkoli zubaři chtějí prosadit, aby se řada dalších úkonů platila v ordinaci hotově, od Nového roku to ještě nebude. Ale v budoucnu se uvažuje, že se zavedou i přímé platby za nejobyčejnější plomby. Ty by se týkaly jen dospělých.

Pacient v kómatu
Po těžké autohavárii může být pacient například dva měsíce v bezvědomí, přičemž za každý den v nemocnici se mu účtuje 60 korun.

Suma se hradí z důchodu nebo jiných příjmů ze sociální oblasti, které pacientovi napojenému na přístroje běží. O uhrazení péče se mají postarat příbuzní pacienta.

Kdo zaplatí za zemřelého?
Nemocnice budou u pobytů delších než třicet dní vybírat od pacientů peníze vždycky k poslednímu dni v měsíci.

Pokud pacient zemře dříve, než stačí za hospitalizaci zaplatit, dluh přejde na jeho příbuzné, po kterých je nemocnice bude právo mít vymáhat.

Pohodové stáří . . .
Pohodové stáří . . .
Posezení u krbu
Posezení u krbu
Přijmout dobré rady
vyžaduje víc moudrosti
než je rozdávat . . .

Moudrost je třeba
nejen získávat,
ale i používat . . .
. . .  a cvičíme
. . . a cvičíme

Moje ikonka:


Pohybem ku zdraví . . .
Pohybem ku zdraví . . .
Příroda je velký kouzelník, koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda ? ! ? ! ?
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one