Na poplatcích vydělají lékaři, těžce nemocní ušetří

Diabetik, který bere léky na srdce, má vysoký tlak a cholesterol, potíže s klouby a ještě třeba žaludeční vředy. To je typický příklad pacienta, který na zavedení poplatků ve zdravotnictví vydělá. Od Nového roku ušetří chronicky nemocní, kteří za léky zaplatí přes pět tisíc korun za rok.

Kolik takových pacientů je? Jen VZP, největší zdravotní pojišťovna v Česku, si spočítala, že jich bude až půl milionu. Ve svém plánu na příští rok proto předpokládá, že ji platby za lidi, kteří překročili roční pětitisícový limit a dál už platit nemusí, přijdou na dvě miliardy korun.

Na poplatcích však vydělají i lékaři. "Zjistili jsme, že zavedení poplatků přineslo nemocnicím a lékařům 1,9 miliardy korun za rok," řekl šéf slovenského zdravotního výboru Viliam Novotný. Na Slovensku přitom pacienti platili méně: 20 korun za návštěvu lékaře a za recept a 50 korun za pobyt v nemocnici.

Slovenské zkušenosti také ukazují, co poplatky způsobily. V prvním roce po jejich zavedení klesl počet návštěv pacientů u lékařů i počet předepsaných receptů o deset procent. Pak se křivka začala vracet zpátky a pacienti znovu začali chodit k lékařům jako dřív.

"Zřejmě je to tím, že se zvýšil průměrný plat a dvacetikoruna byla najednou málo. Jako regulace zbytečných návštěv už nefungovala," říká Novotný.

Výzkumy veřejného mínění na Slovensku ukázaly, že 65 procent lidí si na poplatky zvyklo. "Zajímavý efekt byl, že počet lidí, kteří si mysleli, že ve zdravotnictví je korupce, klesl po zavedení poplatků na polovinu," popisuje spoluautor zdravotnické reformy Peter Pažitný.

Počet těch, kteří přestali chodit k lékaři a pro léky, protože na to neměli, byl 1,4 procenta. "Což je na úrovni statistické chyby," říká Pažitný.

Nejvíc podle Viliama Novotného vydělali na reformě praktičtí lékaři. Měsíční příjem jim stoupl v průměru o šest tisíc korun. A dodal: "Okamžik, kdy jsme pochopili, že si na reformu lidé zvykli, byla chvíle, kdy se začaly objevovat vtipy. Třeba tento: Víte, jak poznáte doktora v Tesku? Platí dvacetikorunama."

U zubaře za vyšetření zaplatíte, za prohlídku ne

Za co zaplatí pacient u zubaře třicetikorunový poplatek a za co ne? I když do zavedení plateb zbývá jen něco přes měsíc, ministerstvo zdravotnictví nemá na tuto častou otázku jasnou odpověď

Jisté je, že za preventivní prohlídku se u zubaře platit nebude. Dospělí na ni mají nárok jednou ročně, děti do osmnácti let dvakrát za rok a těhotné ženy dvakrát během těhotenství. Pokud zubař při preventivní prohlídce objeví více kazů a bude muset pacienta ještě několikrát objednat, také by se platit nemělo.

"Když ale do ordinace přijde pacient, kterého bolí zub, a lékař bude muset najít příčinu, už je to vyšetření," vysvětluje mluvčí. A za to si už zubař třicet korun naúčtuje.

Platit se bude také za každou kontrolu rovnátek u zubaře – ortodontisty.

V nemocnici zaplatí i oběti násilí, výjimky nebudou

U poplatků za léčbu v nemocnici nemá ministerstvo slitování. Platbám v příštím roce neuniknou ani ti, kterým zranění způsobil někdo jiný. Ačkoliv takových obětí trestných činů je ročně několik tisíc, ministerstvo s výjimkou nepočítá.

Může se to přitom stát komukoli. Stane-li se obětí trestného činu s následky na zdraví, poplatky za pobyt v nemocnici si musí hradit sám. Znásilněná žena, pobodaný muž či cizím psem pokousané dítě, nikdo z nich není od nich osvobozen.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví v tom problém nevidí. "Když je někdo poškozen z důvodu trestného činu, pak se může domáhat finanční satisfakce, tyto náklady tam pak započítá," vysvětlil iDNES.cz Tomáš Cikrt.

Podle něj nově nastavený systém jinak fungovat nemůže. Poplatky nelze odpouštět. "Výjimek by přibývalo a ztratil by se výsledný efekt reformy," konstatoval Cikrt. "Muselo by se řešit, co výjimka je a co ne. Musela by se do toho zapojit policie. Je to zkrátka moc komplikované," dodal.

Případů jsou tisíce
Ministerstvo namítá, že je obtížné vůbec zjistit, kolik lidí se v takové situaci ocitne. Proto se do podobné analýzy nepouštěli.

Přesná čísla nedokáže říci ani policie, určitým vodítkem jsou ale její statistiky. Od ledna evidují bezmála pět tisíc případů úmyslného ublížení na zdraví. Je pravděpodobné, že většina obětí potřebovala lékařskou pomoc.

K tomu je třeba připočíst pět set znásilněných žen. "Psychický stav se léčí třeba měsíce," připomíná policejní mluvčí David Kubalák. To potvrzuje i mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová. "Znásilnění může jedna žena přejít s úsměvem, další s celoživotním traumatem, třetí třeba musí hned na operační sál," sdělila iDNES.cz.

Jak dlouho oběť v nemocnici zůstane, závisí na rozhodnutí lékaře a na závažnosti poranění. Za každý den v nemocnici přitom zaplatí 60 korun. Stráví-li na lůžku měsíc, zaplatí jen na nemocničních poplatcích 1 800 korun. - více zde

Oběť se bude muset soudit s pachatelem
"Je to barbarství," myslí si předseda Svazu pacientů Luboš Olejár. "Může to být i případ dopravních nehod, kdy se lidé nevlastním přičiněním dostanou do nemocnice a jsou tam měsíce, půl roku i déle," doplnil.

Podle něj reforma zdravotnictví nemocné ještě více trestá. "Nejenže tito lidé trpí díky zranění, ale ještě budou ekonomicky strádat," zlobí se.

Mluvčí ministerstva však má připravený argument. Podle něj se situace nijak dramaticky nezměnila. "Je to stejná obtíž jako doposud. Když se ten člověk léčí, dnes mu také nikdo nezaplatí doplatky za léky," namítá Cikrt.

Zda se poškozenému podaří i tyto "vícenáklady" vysoudit, si právníci netroufají odhadnout. "Nikdo s tím zkušenost nemá, ale podle mého soudu by to jít mělo," řekl iDNES.cz advokát Tomáš Absolon. Hned ale upozorňuje na možné obtíže.

"Pokud je ten člověk odsouzený třeba na deset let a navíc nechce pracovat, mohu to mít sice přisouzené, ale je otázka, zda ty peníze půjde vydobýt."

Odpovědi na 15 otázek kolem placení u lékaře

 

1. Jak mám postupovat, když uhradím při vstupu do nemocnice poplatek a po hodině čekání se dozvím, že mě musí sestra přeobjednat, protože se pan doktor zdržel při operaci nebo se porouchal přístroj na vyšetření?
Je třeba se domluvit, vždyť popisujete vztah mezi zdravotnickým zařízením a pacientem. Ministerstvo do tohoto vztahu nemůže zasahovat. V zákoně je uvedeno, že při splnění podmínek pacient platí, ale není řečeno, jak se to má technicky provést. Věřím, že se jako svéprávný pacient budete dožadovat takové organizace práce, aby k podobným situacím docházelo opravdu jenom výjimečně.
2. Když budu mít například angínu, dostanu antibiotika na sedm dní a lékař mě pozve na kontrolu za tři dny. Budu každou takovou kontrolu platit?
Při stanovení diagnózy angína se provádí klinické vyšetření. Po třech dnech byste neměla chodit k lékaři, ale například telefonickou konzultací byste mu mohla sdělit, jak léčení probíhá. Po dobrání antibiotik by měla následovat kontrola. Celkem byste měla zaplatit 2x 30 Kč, které se započítávají do limitu, a 30 Kč v lékárně za položku na receptu.

3. Co když mě zubař na preventivní prohlídce objedná na další den kvůli ošetření více zubních kazů?
Zubní lékař může vybírat 30 Kč pouze v případě, když provádí klinické vyšetření. To platí pro všechny lékaře, logopeda i psychologa. Pokud bude dělat v dalších dnech pouze výplně, nejde o klinické vyšetření a poplatek se nevybírá.

4. Lze považovat za periodickou preventivní prohlídku i prohlídku u závodního lékaře?
Poplatky se při prohlídce u závodního lékaře v případě, že opravdu jde o pracovně-lékařskou prohlídku, nehradí, neboť tyto úkony nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.

5. Beru lék proti srážlivosti krve a asi jednou měsíčně chodím na kontrolu, aby lékař věděl, zda nemá změnit dávku léku. Budu za toto vyšetření platit?
Za test, o kterém píšete, se neplatí, a v případě, že vám bude sdělen další způsob užívání léku bez klinického vyšetření, také neplatíte. Pokud vás ale lékař vyšetří čili nespokojí se jen s výsledkem testu, pak platíte.

6. S dcerou jezdíme každý měsíc na logopedii. Budu za to platit? Doktorka dceru vyšetřila jen poprvé, teď procvičujeme výslovnost. Platí se pouze za klinická vyšetření, tedy jen to první, které u paní doktorky absolvujete. Pokud dcera dále absolvuje jenom výslovnostní cvičení, třicet korun už platit nebudete. 7. Ještě jsem nikde nečetl způsob placení u onkologicky nemocného dítěte. Moje dcera je už více než rok onkologicky léčena. Rád bych se dozvěděl, kde všude budu platit?
Při návštěvách praktického lékaře nebo při ambulantních vyšetřeních, které budou přímo souviset s onemocněním dcery, platit nebudete. Při pobytu v nemocnici ale ano: jak za dceru, tak i za svůj pobyt, pokud tam budete s ní.

8. Proč budu muset zaplatit v porodnici i za novorozence? Má-li být poplatek za jídlo, pak novorozenec by nic platit neměl, protože nic nesní.
Poplatek šedesát korun za den pobytu v nemocnici není poplatkem za jídlo, ale symbolem všech doprovodných nákladů.

9. Jak je to s platbou při hospitalizaci na psychiatrii? Trvá třeba i tři měsíce. Můžu ji ukončit, když už na ni nebudu mít peníze?
Dobu léčení určuje lékař s ohledem na zdravotní stav pacienta. Podle zákona je možné pacienta propustit na reverz, nejde-li o případy, kdy je možné provádět vyšetřovací a léčebné výkony bez souhlasu nemocného. Při hospitalizaci se hradí 60 Kč. Při ochranném léčení nařízeném soudem se regulační poplatky nehradí.

10. Jak to bude s placením za rehabilitaci? Budu za ni platit třeba dvakrát týdně?
Slovo rehabilitace není úplně správně používáno. Máte pravděpodobně na mysli fyzioterapii. Za „procedury“, jako je například desetkrát opakovaná rehabilitace (fyzioterapie), se neplatí. Za vyšetření u odborného lékaře, který pak napíše zmiňované procedury, se platí třicet korun.

11. Budu jako zdravotně postižená s průkazem ZTP/P platit poplatky za pobyt v nemocnici a na pohotovosti, nebo mají zdravotně postižení lidé slevu?
Průkaz ZTP neoznačuje člověka v sociální nouzi, ale člověka, který pro své zdravotní postižení potřebuje pomoc pro vyrovnání příležitostí s ostatními lidmi. Není proto důvod osvobozovat držitele této průkazky od poplatku. Od poplatků jsou osvobozeni lidé v hmotné nouzi.

12. Kdy jde o hmotnou nouzi, při které nejsou poplatky nutné?
Jestli se nacházíte v hmotné nouzi, výpočtem určí úředníci. Zjednodušeně řečeno jde o případy, kdy člověk po zaplacení nákladů na bydlení nemá peníze na jídlo.

13. Mám tak nízký důchod, že se bojím, že zejména těsně před důchodem nebudu mít na poplatky u lékaře a na poplatky za recepty, a nebudu tedy mít přístup ke zdravotní péči. Je to nějak v zákoně ošetřeno?
Pro lidi v těžké sociální situaci je v novém systému dvojí ochrana. Zaprvé: jejich příjmy jsou tak nízké, že spadají do kategorie hmotné nouze – potom jsou od poplatků osvobozeni. Zadruhé: jsou natolik nemocní, že jejich suma doplatků na léky a nově zavedených poplatků je příliš vysoká, a na takové pacienty se vztahuje ochranný roční limit ve výši pěti tisíc korun.

14. Započítává se částka zaplacená za lázně do limitu pět tisíc korun? Četla jsem, že pokud budu hospitalizována, neplatím částku 30 korun u dalších lékařů. Mám to chápat tak, že pokud mám dítě v lázních a potřebuje tam jít na ošetření zubního kazu nebo k očnímu lékaři, platit nebude?
Platí se pouze při komplexní lázeňské péči za každý den pobytu. Jde o pobyt, kdy se pacient léčí a nemůže jezdit domů. Částka 60 Kč se nezapočítává do pětitisícového limitu. Pokud pacient v lázních navštíví zubaře, poplatek 30 Kč bude platit. Jinak je to při ústavní péči, když pacient absolvuje klinická vyšetření na ambulancích nemocnice.

15. Maminka chodí třikrát týdně na dialýzu. Bude platit poplatek, nebo ne?
Vaše maminka platit nebude. Výjimka se však vztahuje pouze na samu dialýzu. Neznamená to tedy, že pokud vaše maminka onemocní chřipkou, bude mít u lékaře vyšetření zdarma.
Pohodové stáří . . .
Pohodové stáří . . .
Posezení u krbu
Posezení u krbu
Přijmout dobré rady
vyžaduje víc moudrosti
než je rozdávat . . .

Moudrost je třeba
nejen získávat,
ale i používat . . .
. . .  a cvičíme
. . . a cvičíme

Moje ikonka:


Pohybem ku zdraví . . .
Pohybem ku zdraví . . .
Příroda je velký kouzelník, koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda ? ! ? ! ?
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one