Rýma - Osprchovaný nos je zdravější

Když se léčí, trvá sedm dní, když se neléčí... Tuto lidovou moudrost si každý doplní sám, i kdyby jej vzbudili o půlnoci, tak často ji totiž už slyšel. Přitom z ní čiší mírná beznaděj. Mít týden ucpaný nos je perspektiva zcela neveselá. Ještě že lidové pořekadlo v tomto případě tak úplně neplatí.

Dostanete-li rýmu, neskládejte ruce do klína, ale léčte ji! Při rýmě obvykle zduří nosní sliznice a hlenový film, který se ve zdravém nose posouvá pomocí řasinek na sliznici směrem k polykacím cestám, začne ulpívat na místě. „Zahuštění sekretu, tvorba krust a příškvarů, praskliny ve vchodu nosním, to vše jsou příznaky nefungujícího nosu. Nechat jej neprůchodný a dýchat pusou, je ovšem zdraví nebezpečné,“ upozorňuje MUDr. Hana Fišerová z ORL kliniky pražské Fakultní nemocnice Motol.

 

Nejenže se tak do dýchacích cest místo ohřátého vzduchu z nosu dostává ústy studený vzduch, v zahuštěném ulpívajícím nosním hlenu je také skvělý terén pro množení bakterií a vznik zánětu v dutinách a následně třeba i ve středním uchu. Nos je zkrátka třeba zprůchodnit stůj co stůj. Při nachlazení tedy není od věci zalehnout do postele a případně se vypotit. Do nosu je dobré (ne však dlouhodobě, nejvýše sedm dnů!) několikrát denně kapat nebo stříkat takzvaná dekongestiva - spreje, či kapičky, které donutí zduřelou nosní sliznici oplasknout. Za tím účelem někdy lékaři ordinují na rýmu i antihistaminika, tedy léky na alergické otoky sliznic.

A v neposlední řadě je dobré mít po ruce nosní sprchu. „Nosní sprchy opláchnou sliznici, zředí ulpívající hlen a pacient se jej pak snadněji zbaví vysmrkáním,“ radí doktorka Fišerová. „Nosní sprchy jsou dobré i pro dospělé či děti trpící alergickou rýmou. Sprchou se nejprve sliznice nosu očistí, pak je na ni možné aplikovat léčivo, jež by se ke sliznici jinak přes ulpívající hlen nedostalo.“ Na trhu je nyní k dostání novinka Olynth Ocean Spray, který obsahuje kromě jiného natrium-hyaluronát, přírodní látku, která na sebe dobře váže vodu a dělá na sliznici nosu tenký ochranný film. Použít ovšem můžete například i Vincentku ve spreji, nebo sprchu s mořskou vodou Stérimar. Když je lékárna zavřená, zkuste domácí recept: do půl litru vody dejte větší špetku soli. Roztokem pak vystříkávejte nos několikrát denně.

Pohodové stáří . . .
Pohodové stáří . . .
Posezení u krbu
Posezení u krbu
Přijmout dobré rady
vyžaduje víc moudrosti
než je rozdávat . . .

Moudrost je třeba
nejen získávat,
ale i používat . . .
. . .  a cvičíme
. . . a cvičíme

Moje ikonka:


Pohybem ku zdraví . . .
Pohybem ku zdraví . . .
Příroda je velký kouzelník, koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda ? ! ? ! ?
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one