Test barevného vidění

Výborný test na vyzkoušení, jak jsme na tom s barevným viděním. Test je na 30-ti  tabulkách. Vždy napiš "co" vidíš. Test je vhodný obzvláště pro řidiče i jiné profese, ale i pro ostatní:


http://www.farbocit.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=66

 

 

Informace o poruchách vidění barev 

Svět vnímáme našimi pěti smyslovými orgány. Z těchto pěti přijímáme nejvíce informací o okolním světě zrakem.

U moderních lidí je vnímání smyslovými orgány rozděleny následovně:
zrak 90%, sluch 5%, hmat 2%, chuť 2%, čich 1%. %. Proto je důležité, zda víme maximálně využít možnosti vidění. Úbytek informací při vnímání barev ovlivňuje kvalitu života, snižuje spolehlivost zpracování informací a tím ovlivňuje i reakční čas. 

 

 Je známo, že 8% mužů, avšak pouze 0,5% žen trpí poruchami vnímání barev - barvocitu (to znamená, že v západní Evropě a Spojených státech amerických, tak v Japonsku žije celkem 32,6 milionu lidí s touto poruchou). Lidé, kteří si pletou barvy, se nemohou ucházet o více než 150 povolání, čímž jsou v životě významně znevýhodněni.

 

 

 

 

Především během dětství jsou poruchy zraku barev a barvoslepost na škodu, protože v tomto věku hrají barvy při učení a při sebehodnocení velkou roli. Děti v mateřských školkách a ve školách malují na jejich kresbách například červenou trávu a zelenou střechu a možná proto dostávají špatné známky; k tomu se přidává, že se jim jejich spolužáci vysmívají.

 

 

 

silničním provozu jsou lidé,kteří nerozeznají  barvy pro sebe i ostatních nebezpeční. Normálně vidící zpozorují světlo semaforu a brzdová světla už z dálky.
Často se stávají nehody, kdy člověk s poruchami barevného vidění vjel na železniční přejezd navzdory červeně svítícím výstražným světlům.

 

 

 

Barvoslepost se často zaměňuje s vadným vnímáním barev. Závažným rozdílem však je, že u člověka, který chybně vnímá barvy, fungují všechny receptory barev, u barvoslepích však buď zelené nebo červené receptory nefungují vůbec.

 

 

Korekce poruch vidění barev

Na korekci anomálie používáme brýle se speciálním zbarvením. Povlak musí být nanesen takovým způsobem, aby se propouštěny světelné spektrum změnilo tak, aby člověk s poruchou barevného vidění dostal stejné nebo alespoň srovnatelné podněty jako normální vidící. Náprava se lépe projevuje při strednovlnných červeno-zelených čípcích a méně při krátkovlnných modrých čípcích.

Pomocí Colorlite korekčních brýlí lze dosáhnout, že člověk s poruchou barevného vidění zpozoruje takové barevné tóny, které dosud neznal.

V 80% případů lze poruchy barevného vidění korigovat.  

 

Pohodové stáří . . .
Pohodové stáří . . .
Posezení u krbu
Posezení u krbu
Přijmout dobré rady
vyžaduje víc moudrosti
než je rozdávat . . .

Moudrost je třeba
nejen získávat,
ale i používat . . .
. . .  a cvičíme
. . . a cvičíme

Moje ikonka:


Pohybem ku zdraví . . .
Pohybem ku zdraví . . .
Příroda je velký kouzelník, koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda ? ! ? ! ?
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one