Jak bojovat proti zácpě


Celý život mám problémy s vyprazdňováním a všechny doporučované a osvědčené recepty fungovaly pouze krátkodobě nebo vůbec.

Pila jsem teplou vodu po ránu na lačno, během dne jedla jen jídla bohatá na vlákninu a výsledek téměř žádný.

Jednou jsme s kolegyní v práci zahlédly v televizi reportáž
o "zázračných" účincích syrovátky na hubnutí. Tak jsme to vyzkoušely.

Nezhubly jsme sice asi ani deko, ale zato od té doby piji syrovátku 2x denně a problémy se zácpou jsou opravdu minulostí. Syrovátkou tělu dodám spoustu potřebných prvků a látek a ona se mi za to odvděčí pravidelným
vyprazdňováním.

Doporučuji opravdu všem, kteří mají obdobný problém, který trápil i mne předtím, než jsem poznala účinky syrovátky.

Jana, Liberec

POZOR NA PROJÍMADLA ! ! !

Změna prostředí

Jednou z častých příčin potíží s málo častým vyprazdňováním, které má vliv na naše zdraví, je změna prostředí. V čase dovolených, v případě služební cesty či hospitalizace v nemocnici nebo jen víkendového pobytu u známých či rodičů, kdy přicházíme do cizího prostředí a kdy nastává změna našich pravidelných zvyklostí, nastávají uvedené potíže. Obvykle zmizí po pár dnech nebo po návratu do vlastního prostředí.

Pravidelnost, ne však nutná každodennost

Někteří lidé však trpí chronickou zácpou, která může trvat i několik dní. Přestože je mnoho lidí přesvědčeno, že stolice musí být každý den, není toto nezbytně nutné. Také nejde o ukazatel správné či nesprávné funkce střeva. Rozhodující je totiž pravidelnost a to, že jde o proces nebolestivý. Po každém vyprázdnění nastupuje subjektivní pocit úlevy, což u lidí se zácpou velmi často chybí.

Účinek projímadel

Kromě některých léků (například proti bolesti, antidepresiva, antibiotika, antikoncepční prostředky), které mohou být příčinou zácpy, tak i projímadla mohou zácpu vyvolat. Užívání projímadel totiž postupně ovlivní a oslabí činnost střev a zpomalí jejich normální funkci. Hodně lidí si pomocí projímadel řeší problémy s vyprazdňováním. Laxativa však střevo zbytečně dráždí a může to vést i k poškození některých nervových pletení. Je vhodné si uvědomit, že chronické používání projímadel je nakonec jen dočasné a obtíže se časem znásobí. Drastická laxativa přispívají k vytvoření začarovaného kruhu, jsou návyková a důsledkem jejich užívání může být zhoršení problémů.

Předcházení nepříjemným potížím

Lépe než užívání projímadel je zařadit do jídelníčku potraviny obsahující vlákninu, která napomáhá pravidelnému vyprazdňování. Přírodní vláknina působí na střeva přirozeně, nijak nedráždí zažívací systém a na potíže s vyprazdňováním je nejvhodnější

Výběr projímadel na trhu

V lékárnách i v obchodech je u nás velký výběr nejrůznějších projímadel - laxativ. Nejde jen o tablety, čípky, kapky, ale také o různé čaje, které jsou běžně k dostání. Nutné je ale dodržování dávkování tablet, kapek či pití čajů. Při nesprávném užívání (při předávkování) si můžeme přivodit nežádoucí účinky, například křeče trávicího traktu, ale i průjem. Zvláště u chronické zácpy je nutné opatrné zacházení s projímadly.

Na závěr

Přetrvávají-li potíže a projímadla nepomáhají, pak je na místě konzultace s lékařem. Hrozí totiž možné poškození sliznice střeva, nervové pleteně, ale i atrofie hladké svaloviny. Vzniknout může těžká zácpa, která nereaguje na žádnou terapii. Mějme na paměti, že jen správnou skladbou jídelníčku, pohybem a odbouráním stresu a psychických potíží se nejlépe vyvarujeme všem nepříjemným stavům.

autor: Stanislava S.

Pohodové stáří . . .
Pohodové stáří . . .
Posezení u krbu
Posezení u krbu
Přijmout dobré rady
vyžaduje víc moudrosti
než je rozdávat . . .

Moudrost je třeba
nejen získávat,
ale i používat . . .
. . .  a cvičíme
. . . a cvičíme

Moje ikonka:


Pohybem ku zdraví . . .
Pohybem ku zdraví . . .
Příroda je velký kouzelník, koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda ? ! ? ! ?
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one