Zánět žlučníku

Jaká je příčina

V naprosté většině případů se zánět žlučníku vyvíjí jako komplikace přítomných žlučových kamenů (cholecystolithiázy)– tzv. kalkulózní cholecystitida. Kaménky mohou ucpat kanálek, který odvádí žluč do tenkého střeva a zapříčinit hromadění žluči uvnitř žlučového měchýře. Tato porucha usnadňuje vniknutí bakterií ze střeva do jinak sterilního prostředí žlučníku. Bakterie pak stejně jako jinde vyvolávají zánět, který se může rozšířit do okolí nebo i do celé břišní dutiny - na pobřišnici (peritoneum).

Naproti tomu akalkulózní cholecystitida vzniká ve žlučníku bez kaménků u nemocných ve velmi těžkém stavu – po závažných poraněních, po popáleninách, při těžkých infekcích, u lidí připojených na dýchací přístroj a také u osob, které nemohou nebo nesmějí z nějaké příčiny jíst a dostávají výživu jen do žíly. Tato forma představuje jen 5-10% všech zánětů žlučníku.

Trápí vás žlučník?

Jaké jsou příznaky

Akutní zánět žlučníku zcela jistě nepřehlédnete. Většinou navazuje na žlučníkovou koliku, která se projevuje jako kolísající většinou velmi silná bolest v pravém podžebří šířící se do zad, často doprovázená zvracením. Příznaky akutního zánětu žlučníku jsou podobné, ale trvají déle, bolesti bývají stálé, převažuje spíše nevolnost než zvracení, objevuje se říhání, plynatost. Bývá zvýšená teplota, někdy i lehká žloutenka (ikterus). Když zánět přejde na okolí, začne se bolest zvýrazňovat při hlubokém dýchání, břicho je citlivé na dotek, v pravém podžebří tvrdé. Později se může rozvinout i náhlá příhoda břišní, při které břicho velmi bolí, je celé tvrdé, objevuje se zvracení, neodcházejí plyny. Tento stav Vás velmi brzy dovede k lékaři.

Akutní zánět žlučníku může být komplikován nahromaděním hnisu ve žlučníku (empyém), vznikem opouzdřeného hnisavého ložiska (absces) nebo úplným protržením stěny žlučníku (perforace).

Vleklý chronický zánět žlučníku je častým doprovodným jevem kaménků ve žlučníku nebo vzniká po akutním zánětu. Projevuje se nenápadně - nadýmáním, špatnou snášenlivostí některých jídel, neurčitými tlaky a bolestmi v pravém podžebří – soubor těchto příznaků označujeme za biliární dyspepsii.

První pomoc

Stav vyžaduje přijetí do nemocnice! Do doby přijetí rozhodně nic nejezte, buďte ve fyzickém klidu, můžete si přiložit ledový obklad na pravé podžebří.

U doktora

Lékař s Vámi probere nejprve anamnézu (předchorobí). Budou ho zajímat onemocnění, se kterými se léčíte, jaké léky užíváte, zda kouříte, které nemoci se vyskytly v rodině. Nejvíce se pochopitelně zaměří na Vaše současné obtíže: kde Vás břicho bolí, jak dlouho bolesti trvají, jaký mají charakter, kam se šíří, jaké jídlo předcházelo obtížím, zda zvracíte, máte teplotu a také, jestli jste někdy měli nějaké problémy „se žlučníkem“- tedy bolesti v pravém podžebří šířící se do zad po tučnějším jídle atd. Dále Vás lékař komplexně vyšetří, zaměří se na břicho.

Žlučníkové kameny

Při poklepávání a prohmatávání břicha budete „hlásit“ bolestivost v pravém podžebří, ta se ještě zvýrazní, když Vás lékař vyzve k hlubokému nádechu.
Z dalších vyšetření bude nutný rozbor krve, který ukáže intenzitu zánětu, sledují se také jaterní testy. Břicho Vám pak bude vyšetřeno ultrazvukem. To je nebolestivá metoda, při které lékař posoudí vzhled žlučníku a přítomnost kamenů. Ostatní metody, jako
počítačová tomografie nebo vyšetření pomocí radioisotopů, jsou používány až v případě podezření na případné komplikace.

Léčba se provádí v nemocnici. Důležitý je klid, úplná hladovka, ledování pravého podžebří, podávání tekutin, iontů a antibiotik do žíly. Bolesti se tlumí spasmoanalgetiky případně i silnějšími léky - opiáty. Většinou se brzy (během několika dnů) přistupuje k operačnímu odstranění žlučníku. Pokud tento výkon není možný a přetrvává porucha transportu žluče do střeva, tak se do žlučníku zavede tenká hadička a ta dočasně může odvádět žluč mimo tělo (drenáž žlučníku)

Co neovlivníte

Některé rizikové faktory vzniku žlučových kamenů ovlivnit nemůžete. Je to například vaše pohlaví, věk, předcházející operace na tenkém střevu nebo některé choroby jater a metabolismu, nutné podávání umělé výživy do žíly atd.

Co můžete sami

Dbejte na skladbu svojí stravy. Omezte tučná a těžká jídla, pokrmy připravované na přepalovaném oleji. Pokud jste obézní nebo máte nadváhu, tak zhubněte.

Máte riziko vzniku onemocnění?

Máte žlučové kameny? Jste v riziku, že se u Vás objeví akutní zánět žlučníku. Riziko je výrazně vyšší, pokud jste diabetici nebo lidé staršího věku. O něco častěji jsou postiženy ženy.

 

 

 

Pohodové stáří . . .
Pohodové stáří . . .
Posezení u krbu
Posezení u krbu
Přijmout dobré rady
vyžaduje víc moudrosti
než je rozdávat . . .

Moudrost je třeba
nejen získávat,
ale i používat . . .
. . .  a cvičíme
. . . a cvičíme

Moje ikonka:


Pohybem ku zdraví . . .
Pohybem ku zdraví . . .
Příroda je velký kouzelník, koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda ? ! ? ! ?
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one