Nákaza zarděnkami je infekční, šíří se kapénkovým přenosem. Primární zmnožení viru nastává na sliznici nosohltanu a v krčních lymfatických uzlinách.

Po týdnu pak dochází k šíření viru do kůže, dýchacích cest, spojivek a dalších orgánů. Inkubační doba trvá 2 -3 týdny a onemocnění mívá zpravidla lehký průběh.

Jaké má tato nemoc příznaky?
Zduření krčních lymfatických uzlin, zvýšená teplota a růžová, nesvědivá vyrážka, která začíná na obličeji. Během tří dnů se pak rozšíří na zbytek
těla. Dále se může objevit rýma, kašel a zánět spojivek. Nebezpečná je nákaza těhotné ženy v prvních měsících gravidity, což může vést k infekci plodu a jeho poškození. Plod pak trpí defekty srdce, očí, zánětem ledvin a dalšími.

Koho se tato nemoc týká?
Jsou obvykle lehkým virovým onemocněním dětského věku. Onemocnět však mohou také dospívající nebo dospělí.

Prevence a léčba
Návštěva lékaře je při tomto onemocnění velmi důležitá. Zarděnky totiž kvůli epidemiologickým důvodům podléhají povinnému hlášení. Nemocný musí zůstat v izolaci a nesmí přijít do kontaktu s těhotnými ženami. Pacient je infekční zhruba týden před nástupem příznaků a ještě asi týden potom.  Po prodělané nemoci je pak pacient celoživotně imunní. Děti by měli být poprvé očkované proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám (MMR vakcína, trivakcína) okolo 12 měsíců života, další přeočkování se provádí za 6 až 10 měsíců.

Pohodové stáří . . .
Pohodové stáří . . .
Posezení u krbu
Posezení u krbu
Přijmout dobré rady
vyžaduje víc moudrosti
než je rozdávat . . .

Moudrost je třeba
nejen získávat,
ale i používat . . .
. . .  a cvičíme
. . . a cvičíme

Moje ikonka:


Pohybem ku zdraví . . .
Pohybem ku zdraví . . .
Příroda je velký kouzelník, koho neuzdraví léky, toho uzdraví příroda ? ! ? ! ?
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one